POLAZAK DJETETA U VRTIĆ

 

Prilagodba na vrtić


 • Polazak djeteta u vrtić značajna je promjena u životu djeteta, ali i cijele obitelji. Kako se suočiti s ovim izazovom te djetetu i sebi olakšati vrijeme prilagodbe na vrtić?
 • Dijete se u procesu prilagodbe treba prilagoditi na novi prostor, nepoznate osobe, drugu djecu, dnevni ritam, pravila ponašanja
 • Obično traje 2 tjedna, no djeca se različito prilagođavaju pa tu uvijek bude odstupanja. Djetetova prilagodba ovisi o dobi, temperamentu, povezanosti s roditeljima, prijašnjim socijalnim iskustvima, obiteljskoj dinamici, dnevnom ritmu.
 • REAKCIJE DJECE NA POLAZAK U VRTIĆ mogu se javiti odmah ili s odgodom (nakon nekoliko dana ili tjedana), a javljaju se u 3 razine: emocionalna, tjelesna i ponašajna reakcija. Uobičajene su i prirodne. Ukoliko potraju duže, dobro je potražiti pomoć i suradnju odgojitelja i stručnih suradnika.
 • Emocionalne reakcije: tuga, razdražljivost, strah, ljutnja.
 • Tjelesne reakcije: bolovi u trbuh, glavobolje, zadržavanje stolice.
 • Ponašajne reakcije: povlačenje u sebe/pasivnost, odbijanje kontakta, odbijanje hrane i dnevnog odmora, agresivnost, regresija (privremeno vraćanje u nižu fazu razvoja: tepanje, puzanje, mokrenje u pelenu).
 • SEPARACIJSKA ANKSIOZNOST podrazumijeva osjećaje straha, nesigurnosti, nezadovoljstva koje doživljava dijete prilikom odvajanja od roditelja, najnaglašenija je između 6. i 18. mjeseca života. Kako bi se ublažila ili prevenirala, potrebno ja jačati zdravu privrženost tako da primjereno i pravodobno reagirate na djetetove potrebe za ljubavi, pažnjom i zajedničkom igrom. Dijete koje dobiva dovoljno pozitivne pažnje i ohrabrivanja u pravilu ne koristi nepoželjna ponašanja radi privlačenja negativne pažnje. Važno je biti dosljedan i držati se dogovora kako bi dijete bilo sigurno da će te uvijek doći po njega. Potrebno je dopustiti djetetu da stekne rutinu: dolaziti po dijete u približno isto vrijeme, u suprotnom zbunjujemo i frustriramo dijete.
 • Izražavati pozitivan stav o vrtiću u svakodnevnim razgovorima s djetetom i bližnjima, ali ne davati lažna obećanja.
 • Vježbajte kraće ili duže ostanke s članovima obitelji ili drugim poznatim osobama.
 • Upoznajte dijete s vrtićem, prošećite se do vrtića, razgovarajte o tome kako vrtić izgleda, što se u njemu nalazi, što će ondje raditi.
 • Odgojitelje i stručne suradnike prihvatite kao saveznike u odgoju vaše djece: informirajte o djetetovim navikama spavanja, hranjenja, interesima, važnim medicinskim podacima, slobodno zatražite savjet i vjerujte njihovoj profesionalnosti, iskustvu i dobronamjernosti.
 • Rastanak neka bude kratak, bez pokazivanja, tuge, žalosti, zabrinutosti – najaviti tko će ih i kada pokupiti (primjerice: „Tata će doći po tebe nakon ručka.“).
 • Poraditi na samostalnosti primjereno dobi, no ne uvoditi nove navike i promjene tijekom prilagodbe na vrtić (primjerice odvikavanje od dude, bočice ili pelene ostaviti za razdoblje nakon prilagodbe).

 

Čitati slikovnice s tematikom polaska djeteta u vrtić:

 • Katja Reider, Barbara Korthues: Hura, idem u vrtić
 • Hartmut Bieber: Medo Tobi u vrtiću
 • Kim Crockett Corson, Jelena Brezovec: Moje dobro jutro!
 • Tatjana Gjurković, Tea Knežević: Medvjedića je strah ostati u vrtiću
 • Simeon Marinković: Što sve Ana zna… U vrtiću
 • Preporuka za čitanje – za roditelje: Danijela Drožđan, Matea Josić, Tarita Mašković, Martina Sokač: Od Jaslica do škole: Vodič za lakši proces prilagodbe na jaslice, vrtić i školu

Druge važne informacije:

 • DIJETE DOVODITI U VRTIĆ ZDRAVO: bez temperature, dijareje, jakog kašlja uzrokovanog virusima ili bakterijama, uši u kosi te slične zarazne bolesti koje mogu dovesti do širenja zaraze među djecom i djelatnicima,
 • NE DOVODITI DIJETE AKO PIJE ANTIBIOTIK. Nakon djetetovog izbivanja zbog bolesti donijeti liječničku ispričnicu.
 • Dijete dovoditi čisto, nelakiranih i podrezanih noktiju.
 • Preobuća za djecu treba biti stabilna i ugodna (ne „crocse“, natikače i sl.), na čičak ili sa zatvarečem.
 • U ruksaku za vrtić uvijek nositi 2-3 odjevne kombinacije te vrećicu za prljavu/mokru odjeću.
 • Odijevati dijete u odjeću prilagođenu vremenskim uvjetima zbog boravka djece na otvorenom. Odjeća treba biti jednostavna za odijevanje i nesputano kretanje i istraživanje. Tragovi boje ili blata na odjeći znače da je dijete uživalo u istraživanju i stvaralaštvu, jačalo imunitet i motoričke sposobnosti.

 

SRETNO U NOVIM PUSTOLOVINAMA!

OBRATITE NAM SE S POVJERENJEM!

 

Službena E-mail adresa:
[email protected]Matični vrtić u Valpovu:
Telefon: 031/651-451Područni odjel Ladimirevci
Telefon: 031/289-834

 

Ravnatelj:
[email protected]
Telefon: 031/650-944

Pedagog:
[email protected]

Tajništvo/Računovodstvo:
[email protected]