U srijedu, 15. siječnja 2020. godine, u Dječjem vrtiću „Maza“ Valpovo, na roditeljskom sastanku skupine „Šapice“, održano je predavanje o senzornoj integraciji.
Uvod u temu su napravile odgojiteljice Ana Mari Mijatović i Ivana Lešnjaković. Odgojiteljica Ana Mari je prikazala prisutnim roditeljima i odgojiteljicama osnovne spoznaje o senzornoj integraciji te objasnila zašto je ona važna za cjelokupni razvoj djeteta.
Senzorna integracija je organizacija osjeta koja se koristi najčešće za postizanje svjesnog, ciljanog i prilagođenog odgovora. Senzorno integrirani mozak prima osjetne informacije iz našeg tijela i okoline, interpretira ih i organizira u svrsishodne odgovore (adaptivna ponašanja). Senzorna integracija osjeta se odvija do šeste ili sedme godine što znači da je mogućnost rada na poboljšanju senzorne integracije ograničeno na predškolsku dob djece. Samo dobra integracija osjeta pomoći će mozgu da razvije funkcije koje su neophodne da bi dijete bilo uspješno u ponašanju, doživljavanju i učenju.
Kroz prezentaciju su prikazane i fotografije koje prikazuju načine na koje odgojiteljice svakodnevno, kroz igru, provode vježbe senzorne integracije u vrtiću. Predavanje je upotpunjeno praktičnim primjerima senzorne pedagoginje, više fizijatrice Ane Magušić koja je prisutnima nesebično prenijela dio svog znanja i iskustva. Upozorila je na opasnosti pretjeranog zaštićivanja djece od padova, hodanja po travi, kamenčićima, penjanja na drvo i slično. Naglasila je da se dobra senzorna integracija temelji na aktivnom, živahnom i opuštenom djetinjstvu u kojemu dijete slobodno povezuje i organizira svoja osjetila na prirodan način, onako kako je to činilo oduvijek.
Poremećaji senzorne integracije se mogu primijetiti po sljedećim simptomima:
- Neodgovarajuća reakcija na novonastalu situaciju
- Potreba za rutinom
- Pojačana osjetljivost na svjetlost, boje, pokrete, zvukove…
- Smanjena osjetljivost: visoka tolerancija boli, voli začinjena jela itd.
- Neprestano u pokretu ili pak brzo umaranje i potreba za snom
- Problemi koordinacije, zaostajanje s prvim koracima, često spoticanje i nespretnost
- Zaostajanje u govorno-jezičnom razvoju
- razdražljivost
Roditeljima se preporuča, primijete li simptome poremećaja senzorne integracije da se obrate pedijatru koji će ih uputiti na daljnju obradu, a za sva pitanja i savjete se mogu obratiti i odgojiteljicama te stručnoj suradnici vrtića.