Program predškole bit će od velike pomoći vašem djetetu jer će se u krugu svojih vršnjaka pripremiti za školu i ispunjavanje školskih obveza. Obvezan je za svu djecu u godini dana prije polaska u osnovnu školu.
Tijekom predviđenog programa vaše će dijete usvojiti osnovne pojmove o vremenskim i prostornim odnosima, razviti predčitalačke vještine, stvoriti radne navike i socijalizirati se u odgojnoj skupini. Sve se to postiže kroz druženje i igru uz korištenje suvremenih didaktičkih pomagala.
Kompetencije koje dijete u godini dana prije polaska u osnovnu školu treba steći i/ili unaprijediti odnose se na komunikaciju na materinskom jeziku, elementarnu komunikaciju na stranim jezicima, matematičke kompetencije i osnovne kompetencije u prirodoslovlju i tehnologiji, digitalne kompetencije, učiti kako učiti, socijalne i građanske kompetencije, inicijativnost i poduzetništvo, kulturnu svijest i izražavanje te motoričke kompetencije primjerene dobi.
Program predškole u Valpovu započinje 1. veljače 2021. godine. Održavat će se u prostorijama Dječjeg vrtića Maza Valpovo u Valpovu i Ladimirevcima od 15:30 do 18:30 sati. Komplet radnih bilježnica je već osiguran te će biti besplatan za svako dijete. Također, djeca iz prigradskih naselja koji će pohađati program predškole izvan mjesta prebivališta, imat će osiguran besplatni prijevoz uz pratnju.
Roditelji će prije početka predškole biti kontaktirani radi individualnog razgovora. Molimo roditelje koji nisu donijeli RODNI LIST (presliku) i LIJEČNIČKU POTVRDU da pripreme i donesu u dogovoreno vrijeme na individualni razgovor. Na razgovoru će voditelj/ica predškole uz pedagoga izvijestiti roditelje o svim potrebnim informacijama za polazak njihove djece u predškolu.
Za sva pitanja i nedoumice, slobodno nas kontaktirajte na sljedeće kontakt podatke:
- vrtic@vrticmazavalpovo.hr
- Telefon: 031/651-451
U nastavku možete pogledati najvažnije informacije o programu predškole te kako pripremiti vaše mališane za njihovu novu pustolovinu:
- Program predškole je namijenjen djeci koja nisu pohađala vrtić prije polaska u školu.
- Ciljevi programa predškole:
- Priprema djece za polazak u školu
- Osamostaljivanje
- Stvaranje radnih navika
- Stvaranje pozitivne i realne slike o sebi
- Jačanje socijalne kompetencije, suradničkih osobina, prijateljstva
- Poticanje cjelokupnog razvoja: socio-emocionalnog, spoznajnog, govornog, tjelesnog;
- Stvaranje osjećaja pripadnosti i novih prijateljstava
- Poticanje cjelokupnog razvoja: socio-emocionalnog, spoznajnog, govornog, tjelesnog;
- Stvaranje osjećaja pripadnosti i novih prijateljstava
- Stvaranje pozitivne i realne slike o sebi
- Jačanje socijalne kompetencije, suradničkih osobina, prijateljstva
- OKVIRNE TEME I SADRŽAJI:
- To sam ja
- Djetetova prava
- Moja obitelj
- Moji prijatelji
- Moja ulica, naselje, grad, država
- Zajednice živih bića
- Komunikacija i informacije
- Promet i prometna kultura
- Umjetnost
- Tradicija i baština
- Vrijeme
- Godišnja doba
- Prirodni elementi.
Metodologija rada zasniva se na interaktivnoj pedagogiji i usmjerena je na aktivno sudjelovanje svakog djeteta, te na ravnopravnoj komunikaciji i razmjeni misli i ideja između svih sudionika odgojno-obrazovnog procesa. Metodički postupci i oblici rada s predškolskom djecom razlikuju se od onih u prvom razredu osnovne škole.
SAVJETI ZA RODITELJE:
- Kako bi olakšao djetetu prilagodbu na predškolu, a kasnije i školu, roditelj treba:
- pružati podršku, pozitivan model – pružati primjer vlastitim ponašanjem (odgovornost prema obvezama, poslu, drugim ljudima, okolišu, komunikacija s drugima, itd.), poticati kulturno ophođenje.
- IZRAŽAVATI POZITIVAN, ALI REALAN STAV O VRTIĆU U SVAKODNEVNIM RAZGOVORIMA S DJECOM I BLIŽNJIMA – NE PLAŠITI DIJETE, ALI UKAZATI DA SE OD NJIH OČEKUJE SAMOSTALNOST I PRISTOJNO PONAŠANJE.
- VJEŽBATI KRAĆE ILI DUŽE OSTANKE S ČLANOVIMA OBITELJI ILI DRUGIM POZNATIM LJUDIMA.
- OMOGUĆITI ČEŠĆE DRUŽENJE S VRŠNJACIMA.
- UPOZNATI DIJETE S VRTIĆEM, PROŠETATI SE ZAJEDNO DO VRTIĆA, RAZGOVARATI O TOME KAKO VRTIĆ IZGLEDA, ŠTO SE U NJEMU NALAZI, ŠTO ĆE SE ONDJE RADITI!
- RASTANAK OD DJETETA: rastanak neka bude kratak, bez pokazivanja žalosti, tuge, zabrinutosti. Pozdraviti dijete i najaviti da će te Vi ili netko drugi (po mogućnosti reći točno tko) doći po njega u određeno vrijeme kako bi dijete znalo što ga očekuje i tako bilo što sigurnije i smirenije.
- Važno je da su djeca što samostalnija kada krenu u vrtić odnosno u program predškole! Roditelji trebaju poticati samostalnost u higijenskim navikama, odijevanju, obuvanju, pospremanju igračaka, pranju ruku i slično.
ODJEĆA I OBUĆA: papuče (sigurne, stabilne, ugodne), primjerena odjeća: čista i primjerena vremenskim uvjetima. U ruksaku za vrtić uvijek nositi 2-3 odjevne kombinacije te vrećicu za prljavu / mokru odjeću. Odijevati djecu u ugodnu i praktičnu odjeću kako bi se što lakše samostalno odjenuli kao i zbog učestalog boravka na otvorenom i brojnih kreativnih/likovnih aktivnosti 😊
- U SLUČAJU BOLESTI/TEMPERATURE/TERAPIJE ANTIBIOTIKA:
- Ostati kod kuće!
- Po povratku djeteta u vrtić, dostaviti liječničku potvrdu da je dijete zdravo.
- Odgojitelje i stručne suradnike prihvatite kao saveznike i PARTNERE U ODGOJU I OBRAZOVANJU:
- Informirajte ih o djetetovim navikama, interesima, jakim i slabijim stranama;
- Informirajte ih o važnim medicinskim podacima (kronične bolesti, osjetljivosti, alergije);
- Tražite savjet ako ste u nedoumici;
- Vjerujte njihovom znanju i iskustvu.