TJEDAN ZDRAVLJA U VRTIĆU: TJEDAN TJELESNE AKTIVNOSTI

Motorički razvoj predškolske djece

Pod razvojem motorike podrazumijevamo djetetovu sve veću sposobnost voljnog i svrhovitog korištenja dijelova vlastitog tijela. Za razvoj motorike od velike je važnosti motiviranost djeteta za kretanje, bavljenje raznovrsnim motoričkim aktivnostima, okušavanje u različitim sportovima. U tome najvažniju ulogu imaju roditelji djece i ostale odrasle osobe koje su u svakodnevnom kontaktu s djetetom.
Djeca trebaju boraviti u sigurnom okruženju koje omogućava nesmetano kretanje i uporabu vlastitog tijela u različitim situacijama. Za čitav tjelesni razvitak važna je redovita, pravilna i raznolika prehrana. Kako se dijete razvija i raste, tako se izmjenjuju faze ubrzanja rasta i usporenja rasta. U tim fazama usavršavaju se građe i funkcije pojedinih organa te se usavršavaju organi za kretanje, disanje, krvotok što pozitivno utječe na motoričke i funkcionalne sposobnosti.

Hodati unatrag, stajati na jednoj nozi ili napraviti čučanj trebao bi biti u stanju svaki predškolac. Međutim, istraživanje koje je proveo Centar za istraživanje djetinjstva pokazuje kako samo jedno od desetero djece ima dobro razvijenu motoriku. Druga je poražavajuća činjenica funkcionalna asimetrija, odnosno djeca ne koriste podjednako lijevu i desnu stranu tijela. Dozvoljeno je odstupanje od 20%, dok rezultati istraživanja pokazuju odstupanja i do 60-70%. Činjenica je kako su nove generacije tehnološki naprednije i pismenije, ali upravo su tableti i mobiteli krivac za ravna stopala, lošu koncentraciju i govor. Lijek za sve navedeno je fizička aktivnost. Djeca se moraju igrati, skakati, trčati za loptom pa i pasti, ali ne mogu i ne znaju sami, stoga je ključ promjene upravo u nama odraslima.

Svake godine, Hrvatski zavod za javno zdravstvo poziva dječje vrtiće, udruge, igraonice, knjižnice, predškole, obitelji i sve koji se bave s djecom diljem Hrvatske da se pridruže obilježavanju Tjedna zdravlja u vrtiću! Ova inicijativa provodi se u sklopu Nacionalnog programa Živjeti zdravo, s ciljem promicanja zdravih navika kod djece već od najranije dobi.

Ove godine obilježavamo petu obljetnicu proslave Tjedna zdravlja u vrtiću te slavimo Tjedan tjelesne aktivnosti!

Stoga ćemo, od 31. ožujka do 4. travnja 2025., poseban naglasak staviti na tjelesnu aktivnost! Kroz igru, zabavu i edukativne aktivnosti, mališani će u svojim vrtićima, igraonicama, knjižnicama i predškolskim ustanovama učiti zašto su tjelesna aktivnost i kretanje ključni za zdravlje i kako ih svakodnevno uključiti u svoju rutinu. Svaki dan obilježit ćemo jednu od tema kojom ćemo djeci ukazati na važnost tjelesne aktivnosti i kretanja za zdravlje:

  • Ponedjeljak, 31. ožujka– Nakon vikenda, nema umora, pa BRZINA već u ponedjeljak nastupa
  • Utorak, 1. travnja– Pokazat ćemo da nam ni KOORDINACIJA nije strana
  • Srijeda, 2. travnja– Vidjet ćemo kakvu PRECIZNOST naše tijelo stvara
  • Četvrtak, 3. travnja– Naučit ćemo kako se FLEKSIBILNOST u pokretima izražava
  • Petak, 4. travnja– Kada petak dođe, zaključit ćemo što je prava RAVNOTEŽA i da ŽIVJETI ZDRAVO nije šala

Dragi roditelji,

voljeli bismo da ovaj tjedan ne ostane samo u vrtiću, već da se proširi i na vaše domove!

U skladu s tim, pripremljena je brošura „Obiteljski izazov tjelesne aktivnosti“, kroz koju ćete se Vi i Vaša djeca moći zajedno zabaviti, kretati i učiti nove vještine!

Možete se okušati u nekim od sljedećih ideja:

  1. Trka oko kuće ili stana – vrlo lak zadatak, tko prvi do cilja, pobjednik!
  2. Gađanje cilja – Hmm, pogoditi metu je lako ili možda nije?
  3. Pleši uz znakove – izvođenje različitih pokreta uz glazbu budi i duh i tijelo!
  4. Obiteljski joga izazov – Tko može dulje držati ravnotežu, a tko može izmisliti novu pozu?!

Zvuči zanimljivo, zar ne? Ali to nije sve…

  1. Hod po zamišljenoj liniji – koordinacija i preciznost bude i najuspavanijeg sportaša!
  2. Utrka na sve četiri – Tko kaže da trčati se može samo nogama?!
  3. Kroz obruč do cilja – preciznost pokreta kroz igru!
  4. Slalom izazov – Tko kaže da se skijaš/ica ne nalazi i u Vama?!
  5. Istegni se – protegni se – aktivno uroni u novi dan!
  6. Stani na jednoj nozi – Što trebaš? Osim ravnoteže, a ma baš ništa!

Sve aktivnosti možete snimati, fotografirati te ih podijeliti sa svojim vrtićem, a možete ih objaviti i na društvenim mrežama uz hashtag #živjetizdravouvrtiću!

Na kraju tjedna zajedno ćemo slaviti sve što smo naučili i proslaviti zdrav i aktivan život!

Nina Huterer, pedagoginja

 

Literatura i izvori:

HZJZ (2025) Obiteljski izazov tjelesne aktivnosti – Tjedan zdravlja u vrtić (dostupno na: https://www.hzjz.hr/aktualnosti/tjedan-zdravlja-u-vrticu-obiteljski-izazov-tjelesne-aktivnosti/)

Kraljić K. (2022) Razvoj motoričkih sposobnosti djece rane i predškolske dobi, Pula

Nović P. (2017) Motoričke sposobnosti i kineziološka aktivnost djece predškolske dobi, Petrinja

Radić M. (2025) Šokantni podaci – sve slabija motorika i koncentracija kod djece (dostupno na: https://magazin.hrt.hr/zdravlje/sokantni-podaci-sve-slabija-motorika-i-koncentracija-kod-djece-11987791)